skip navigation

Varsity

Regular Season 2018-2019

*A Play-In Game into States for Small Schools will occur on Tuesday, February 19th @ Riverside Rink 6:30 PM between City Honors/Cardinal O'Hara and Depew*


Varsity Super Sunday Schedule

*Monday February 25th @ The Key Bank Center*

Small School Matchup:

#2 St. Mary's vs. #1 East Aurora/Holland @ 4:00 PM

Large School Matchup:

#3 Canisius vs. #1 Orchard Park @ 6:00 PM

Mixed School Matchup:

#3 Eden/Lake Shore vs. #1 Royhart/Medina/Baker @ 8:00 PM

Varsity Playoff Schedule Rounds 1-2

Large School:

First Round:

Sunday 2/10 -- #5 Buffalo vs. #4 Lancaster @ Depew Rink 4:00 PM

 

Second Round (Best 2 out of 3) Semifinals:

Wednesday 2/13 -- #1 Orchard Park vs. #4 Lancaster @ Depew 8:00 PM

Friday 2/15 -- #4 Lancaster vs. #1 Orchard Park Leisure Rinks 7:00 PM

 

Saturday 2/16 -- #2 St. Joe's Maroon vs. #3 Canisius @ North Buffalo 9:00 PM

Sunday 2/17 -- #3 Canisius vs. #2 St. Joe's Maroon @ Northtown Center 5:30 PM

 

Mixed School:

First Round:

Monday 2/11 -- #6 Olean vs. #3 Eden/Lake Shore @ Cattaraugus Community Center 8:00 PM

Monday 2/11 -- #5 Iroquois vs #4 Dunkirk/Fredona @ Dunkirk/Fredonia 6:15 PM

 

Second Round (Best 2 out of 3) Semifinals:

Thursday 2/14 -- #2 Jamestown vs. #3 Eden/Lake Shore @ Cattaraugus 6:30 PM

Friday 2/15 -- #3 Eden/Lake Shore vs. #2 Jamestown @ Jamestown 9:00 PM

 

Friday 2/15 --  #1 Royhart/Baker/Medina vs. #5 Iroquois/Alden @ Leisure 8:45 PM

Saturday 2/16 -- #5 Iroquois/Alden vs. #1 Royhart/Baker/Medina @ Lockport 7:20 PM

 

Small School:

First Round:

Monday 2/11 -- #6 St. Joe's White vs. #3 Depew @ Depew 9:10 PM

Monday 2/11 -- #5 Wilson/Newfane vs. #4 City Honors/Cardinal O'Hara @ Riverside 8:00 PM

 

Second Round (Best 2 out of 3) Semifinals:

Friday 2/15 -- #2 St. Mary's vs. #3 Depew @ Depew 9:00 PM

Saturday 2/16 -- #3 Depew vs. #2 St. Mary's @ Cheektowaga Rec 8:30 PM

 

Tuesday 2/12 -- #1 East Aurora/Holland vs. #4 City Honors/Cardinal O'Hara @ Riverside 6:30 PM

Thursday 2/14 -- #4 City Honors/Cardinal O'Hara vs. #1 East Aurora/Holland @ East Aurora 7:00 PM


Top 10 Varsity Rankings

Large School

Orchard Park -- (10) 100

St. Joe's Maroon -- 90

Canisius -- 80

Lancaster -- 72

Eden/Lake Shore -- 60

Royhart/Baker/Medina -- 54

Jamestown -- 52

Buffalo-- 22

Iroquois/Alden -- 18

Dunkirk/Fredonia -- 10

 

Small School

East Aurora/Holland -- (10) 100

Depew -- 88

City Honors/Cardinal O'Hara -- 74

Wilson/Newfane -- 72

St. Mary's -- 60

St. Joe's White -- 50


*IMPORTANT VARSITY INFORMATION*

It has been brought to our attention that the standings for Varsity was not factoring in a point for overtime losses.  Below are the updated standings with these points factored in.  These standings, for Varsity only, will now be updated daily in the below chart (goals for and against can still be found at the old standing location).  We apologize for the inconvenience!


                                                       Red Division

Team PTS GP W L T OT-L Division
Orchard Park 32 16 16 0 0 0 16-0-0-0
St. Joe's Maroon 24 17 11 4 1 1 11-4-1-1
East Aurora/Holland 19 18 8 7 3 0 8-7-3-0
Canisius 19 17 9 7 1 0 9-7-1-0
RBM 14 18 6 10 2 0 6-10-2-0
St. Mary's 12 17 4 9 2 2 4-9-2-2
Lancaster 11 18 5 12 1 0 5-12-1-0
Jamestown/SW/MG 10 17 4 11 2 0 4-11-2-0

White Division

 Team PTS GP W L T OT-L Division
Depew 30 17 15 2 0 0 15-2-0-0
City Honors/O'Hara 28 17 13 2 2 0 13-2-2-0
Wilson/Newfane 25 17 12 4 0 1 12-4-0-1
Eden/Lake Shore 19 17 8 6 3 0 8-6-3-0
Buffalo 16 17 8 9 0 0 8-9-0-0
Dunkirk/Fredonia 14 17 5 8 2 2 5-8-2-2
Iroquois/Alden 12 16 5 9 1 1 5-9-1-1
St. Joe's White 8 17 4 13 0 0 4-13-0-0
Olean 6 17 2 13 0 2 2-13-0-2